7 důvodů proč sportovci potřebují více vody

0

Voda je jedna z nejdůležitějších složek v lidském organismu. Je součástí každého metabolického procesu v těle, dokonce i proteosyntézy (procesu, během kterého dochází k tvorbě svalové hmoty).

Voda je v podstatě nejdůležitější element života. Tento prvek je hlavním kritériem pro hledání života na vzdálených planetách. Vědci maji zafixované pravidlo. Pokud se na planetě vyskytuje voda (jak v pevném nebo kapalném skupenství), je reálná šance, že tu bude i život.

Více jak 70% procent zemského povrchu je pokryté vodou, podobně jako je obsaženo v lidském těle. Naše svaly jsou tvořeny z více jak 60% vodou. Už z tohot je zřejmé nakolik je voda pro lidský organismus důležitá.

  • Je proces, během kterého dochází k tvorbě svalové hmoty. Proteosyntéza je složitý proces tvorby bílkovin, který zahrnuje proces přepisu genetické informace z DNA do kratšího zápisu v informační mRNA (transkripci), poté přeložení této informace zapsané v genetickém kódu do pořadí aminokyselin (translaci). Vlastní tvorba bílkovin probíhá na ribosomech v cytoplazmě. Pro laiky stručně řečeno. Jedná se o proces, během kterého dochází k tvorbě svalové hmoty. 

1. Vody není nikdy dost

Coca Colu nebo kafe nepočítejte. I když se jedná o tekutiny, kofein v nich obsažený zvyšuje vylučování vody skrze diurézu. Během tohoto jevu začíná tělo zadržovat vodu. Je všeobecně známo, že by se mělo denně vypít okolo 6-8 sklenic denně. V případě sportující populace je však třeba vypít minimálne 3 litry vody  denně, v závislosti na intenzitě vašeho tréninku.

2. Voda čistí naše tělo od toxinů

Voda odvádí za našeho těla toxiny a další odpad, který se utváří během metabolických procesů. Voda je  důležitá při vysokoproteinové dietě, kdy tělu pomáhá vyrovávat dusíkovou nerovnováhu, odvádět moč a ketony. Pokud konzumujete větší množství bílkovin pro nabrání svalové hmoty, o to více by jste měli pít, pro podporu správného fungování ledvin.

3. Voda podporuje metabolismus tuků

Příčinnou nesprávného fungování ledvin bývá většinou nedostatečný přísun tekutin. Pokud dojde k tomuto jevu, částečné zatížení organismu se přesune do jater. Játra mají mimo jiné za úkol metabolizovat tukové zásoby na energii. Pokud je však tento orgán zatížen dalšími procesy, je přeměna tuků na energii nižší. A konečně vyšší konzumace vody může zahnat hlad 🙂

4. Voda snižuje zadržování tekutin v těle

Ačkoliv to může znít jakkoliv zvláštně, dostatečný pitný režim může skutečně snížit množství tekutin v těle. Pokud  tělo má informaci o nedostatku vody, začne si ji ukládat do zásoby. Tato voda se začne hromadit v mimobuněčných prostorech. Vaše pokožka je pak bledá a napnutá. Tento jev můžete vidět například na nohou tzv. oteklá lýtka a kotníky. To může značit špatnou funkci ledvin nebo nedostatečný příjem tekutin.

Amix™ Barel na pití objemu 2200ml

Universální láhev na vodu Amix™ Barel je ideální pro doplnění pitného režimu při jakékoliv aktivitě, robustní láhev, pohodlné držadlo, nerezové víčko.  Barel má z jedné strany vylisované ucho pro pohodlné držení při pití. Přímo pod víčkem je silikonové těsnění, které zamezuje vytékání tekutin z barelu.

Více informací o Amix Barelu zde.

 5. Voda nás udržuje v rovnováze

V případě nízkého přísunu tekutin si tělo pro své procesy “ukradne” vodu z jiných částí těla například z tlustého střeva. V tomto případě vám hmůže hrozit zácpa. Navíc voda nám pomáhá efektivně trávit potravu. To platí zejména pokud konzumujete více jak 4000 kalorií denně.

6. Voda pomáhá těm, kteří příjímají více soli

Nadměrné zadržování vody může způsobit závažná chronické onemocnění. To může být zapříčiněno nadměrným příjmem soli. Čím vyšší příjem soli (sodíku) tím větší zadržování vody – tělo se snaží zředit nadměrnou koncentraci sodíku. Z toho vyplývají dvě možnosti – buď snižte příjem soli nebo zvyšte příjem tekutin.

7. Voda podporuje účinky suplementů

Princip fungování kreatinu v lidském těle je založeno na transportu tekutin do svalových buněk, čím se vytváří anabolické prostředí potřebné pro růst. Aby tento efekt byl dostatečný, je třeba velké množství vody. Váš organismus během intenzivního tréninku spotřebuje několikanásobně větší množství vitamínů než je tomu u netrénovaného jedince.

Vitamíny jako jsou  B1, B2, niacin, kys. listová, B6, biotin, kyselina pantothenová, B12, vitamín C se řadí do skupiny vitaminů rozpustných ve vodě. Pro správné fungování těchto vitamínů je také potřeba velké množství přijatých tekutin.

Share.

Informace o autorovi

CEO www.amixnews.cz Marketing Manager Amix Nutrition Czech

Komentáře

Žádáme návštěvníky serveru amixnews.cz, aby v diskuzích či komentářích dodržovali zásady slušného chování a vyhnuli se vulgárním projevům. Redakce amixnews.cz, jakožto vlastník serveru, si vyhrazuje právo tyto příspěvky upravit či zcela vymazat.