Recenze produktů #2 ZMA aneb vliv minerálů nejen na sportovní výkon

0

Většina z nás při výběru sportovní výživy volí spíše suplementy jako kreatin, protein nebo “preworkout” , ale na vitamíny a minerály často zapomínáme. O jejich důležitosti pro sportovce se můžete dočíst v tomto článku. Jeden ze zajímavých suplementů z této oblasti je ZMA.

ZMA se skládá z kombinace zinku L-monomethionin sulfátu (L-OptiZinc®) a L-aspartátucitrátu hořečnatého a pyridoxinu HCL (vitamín B6). Jeho pozitivní účinky jsou podloženy mnoha klinickými studiemi, z nichž je třeba zdůraznit především příznivý vliv na regeneraci, růst svalové hmoty i dokonce podporu spalování tuku.

Pojďme se společne podívat na tento zajímavý suplement blíže.

V prvé řadě si ujasníme, že ZMA není testosteron booster! Ano, vědecké výzkumy sice naznačují, že může podporovat udržení vysoké hladiny testosteronu během intenzivních tréninků, ale to není jeho primární působení v organismu. Jedná se o suplement, který nejefektivněji doplní tyto dva kriticky důležité minerály – zinek a horčík.

VÝZNAM MINERÁLŮ PRO ORGANISMUS

Zinek je základní minerál s antioxidačními vlastnostmi, který stimuluje aktivitu mnoha enzymů v organizmu. Tyto enzymy jsou rozhodující pro řadu biochemických reakcí. Je rozhodující např. pro syntézu bílkovin a dále pro mechanismus, který vede k regeneraci a růstu svalové hmoty.

Hořčík (magnesium) je také velmi důležitým prvkem, který se podílí na řadě významných reakcí v lidském těle. Je zodpovědný za správnou funkci kardiovaskulárního systému, rychlost metabolismu a samozřejme i zdraví kostí. Hořčík v kombinaci se zinkem má široký vliv na sportovní výkon a fungování celého organismu.

ANABOLICKÝ FAKTOR

Závěry četných studií ukazují na významné anabolické přínosy pro lidský organismus. Dovolím si zmínit studii, provedenou na univerzitě v západním Washingtonu (Bellingham) na fotbalistech, kdy během 8-týdenního jarního tréninku užívali ZMA a placebo. Ukázalo se, že skupina užívající ZMA zaznamenala více než 30% zvýšení hladiny testosteronu a přibližně 5% zvýšení hladiny inzulínu (IGF-1), zatímco skupina s placebem zaznamenala snížení testosteronu o 10% a IGF-1 o 20%.

Mimo zlepšení jejich hladin anabolických hormonů měli sportovci s ZMA větší sílu a dosáhli lepší kvality spánku než skupina s placebem. Lepší kvalita spánku je spojena s rychlejším zotavením svalů po náročných trénincích. Podobné výsledky měly studie na univerzitě Selcuk (Konya, Turecko) a Western Washington University.

Oba tyto minerály jsou také zodpovědné za snížení hladiny kortizolu – katabolického hormonu – viz německá studie na triatlonistech.

ZMA dále nepřímo podporuje vylučování růstového hormonu. Jak již bylo výše zmíněno, ZMA zvyšuje kvalitu spánku díky schopnosti hořčíku normalizovat a prodlužovat třetí a čtvrtou fázi spánku. V této době se nejvíce vylučuje přirozený růstový hormon.  O NREM fázích spánku se dočtete zde.

ZRYCHLENÍ METABOLISMU

Zinek je důležitý pro podporu správného fungování štítné žlázy. Ta zodpovídá rychlost metabolismu (množství kalorií, které “pálíte” za den) a spalování tuku. Nízká hladina zinku může snížit produkci hormonů štítné žlázy a tím dochází ke zpomalení metabolismu. Testy potvrdily, že dieta s nedostatkem zinku má za následek snížení hladin hormonů štítné žlázy.

Jedna studie prováděná na Massachusettské Univerzitě prokázala souvislost s s nízkým příjmem zinku a sníženou funkcí štítné žlázy. Když poté tyto osoby užívaly po dobu 20 dnů 25mg zinku, jejich metabolická míra vyskočila na hladiny, které byly dokonce vyšší než před zahájením testu.

Zdá se, že zinek není limitující pouze pro funkci štítné žlázy, ale také pro udržení správné hladiny leptinu. Tento ne zcela známý hormon zodpovídá za vysoký metabolický poměr a pokles pocitu hladovění. Je to ten hormon, který doslova říká mozku, kdy má spustit pocit hladu a kolik toho sníst. Nízká hladina leptinu je prokazatelně spojena s nízkou hladinou zinku.

PODPORA IMUNITY

Další známou funkcí zinku je vliv na správnou funkci imunitního systému. Tento prvek ovlivňuje imunitní systém v mnoha aspektech. Výzkum z Clevelanské klinity naznačuje, že zvýšená suplementace podporuje správné fungování imunitního systému.

ZInek také funguje jako silný antioxidant. Tento minerál aktivuje enzym, který celkově podporuje zlepšení zdravotního stavu a imunitního systému. Silné antioxidační vlastnosti mohou podpořit i regeneraci a zotavení po tréninku.

NEDOSTATEK MINERÁLŮ U SPORTOVCŮ

Vzhledem k intenzivním tréninkům mají sportovci všeobecně nedostatek jak zinku tak i hořčíku. To je způsobeno několika faktory. Vysoké množství zinku vyloučeného v potu, zvýšené využití zinku k regeneraci a proteosyntéze (tvorba bílkovin) a zvýšená ztráta močí. Další vliv může mít i nedostatek zinku v dietním režimu.

Varování!: Potraviny bohaté na vápník blokují vstřebávání ZMA! Konzumujte je proto s odstupem minimálně 30 min.

Rafinovaný cukr, stejně jako pečivo z bílé mouky, může snižovat hladinu zinku i hořčíku. Potraviny bohaté na vápník, jako jsou mléčné produkty nebo syrovátkové proteiny mohou díky obsahu vápníku snižovat absorpci zinku i hořčíku v tenkém střevě. Podobný vliv má i měď nebo konzumace alkoholu.

Je velmi pravděpodobné, že jakožto sportovci se vaše tělo potýká s nedostatkem přijmu zinku. Proto byste měli zvážit užívání ZMA pro maximalizaci svalové hmoty, zvýšení síly, stejně jako pokles hladiny tělesného tuku. Vyzkoušejte jeden z našich produktu obsahující ZMA.

ZMA®  Tribu-ZMA®  MuscleDrol®  Anabolic Explosion
Zma Tribu ZMA Muscledrol Anabolic Explosion
Objednat Objednat Objednat Objednat

PROČ VOLIT ZMA

 • Pro dostatečný příjem je možné využít i konzumaci potravin s vysokým obsahem zinku (ústřice, hověží maso, dýňová semínka, vaječný žloutek, játra) a hořčíku (datle, banán, špenát, vařená čočka, tuňák, mandle či kešu). My však doporučujeme suplementaci ZMA. Forma zinku a hořčíku v tomto suplementu je ve formě chelátů L-monomethionin sulfátu (L-OptiZinc®) a L-aspartátu a citrátu hořečnatého. Tato forma pomáhá minimalizovat rušení absorpce obou minerálu zároveň a také Vám nenaruší Váš dietní režim.
 • Konzumace doporučené dávky poskytuje správnou dávku zinku i hořčíku a zároveň slouží dodání vitamínu B6, který napomáhá jejich vstřebávání a využití v organismu
 • Bylo prokázáno, že specifické dávky maji pozitivní účinek na hladinu hormonů a tím i na sílu sportovců. Doporučené denní dávkování je 20mg zinku, 300mg hořčíku a 7mg vitamínu B6.
 • Nadměrné užívání zinku (50mg a výše) může vést k negativním vlivům na imunitní systém a rychlost metabolismu. Dalším rizikem je i snížení hladiny HDL (dobrého) cholesterolu. Extrémní množství přijatého hořčíku (více než 450mg) může nepříznivě zasahovat do kvality spánku.
 • Jeden z nejdůležitějích aspektů je i načasování suplementace ZMA. Doporučujeme 60minut před   spaním a minimálně 30 minut po jídle. To podpoří rychlejší absorbci (konzumace na prázdný žaludek) a jak již klinický výzkum prokázal, užití ZMA ve večerních hodinách podpoří lepší kvalitu spánku.
 • Doporučujeme nekonzumovat ZMA v kombinaci s jídlem obsahující vyšší hladinu vápníku (mléko, syrovátkové proteiny, kaseiny). Tento prvek inhibuje vstřebávání ZMA a ZMA zase může snižovat vstřebávání aminokyselin. Pro lepší využití ZMA je však možné použít 5mg Bioperinu (extraktu z černého pepře).

Použité odkazy a literatura:

 1. Brandão-Neto, J., et al. Zinc acutely and temporarily inhibits adrenal cortisol secretion in humans. A preliminary report. Biol Trace Elem Res. 1990 Jan;24(1):83-9.
 2. Brilla, L. R. and Conte, V. Effects of a Novel Zinc-Magnesium Formulation on Hormones and Strength. Journal of Exercise Physiology online. 3 (4): 2000.
 3. Brilla, L. R. and Haley, T. F. Effect of magnesium supplementation on strength training in humans. J Am Coll Nutr. 1992 Jun;11(3):326-9.
 4. Cinar, V., et al. Effects of magnesium supplementation on blood parameters of athletes at rest and after exercise. Biol Trace Elem Res. 2007 Mar;115(3):205-12.
 5. Cinar, V., et al. The effects of magnesium supplementation on thyroid hormones of sedentars and Tae-Kwon-Do sportsperson at resting and exhaustion. Neuro Endocrinol Lett. 2007 Oct;28(5):708-12.
 6. Cordova, A. and Navas, F. J. Effect of training on zinc metabolism — changes in serum and sweat zinc concentrations in sportsmen. Ann Nutr Metab 1998:42:274-82.
 7. Evans, G. W. and Johnson, E. C. Effect of iron, vitamin B-6 and picolinic acid on zinc absorption in the rat. J Nutr 1981:111: 68-75.
 8. Freake, H. C., et al. Actions and Interactions of Thyroid Hormone and Zinc Status in Growing Rats. J. Nutr. 131: 1135-1141, 2001.
 9. Golf, S. W., et al. On the significance of magnesium in extreme physical stress. Cardiovasc Drugs Ther 1998:12:197-202.
 10. Haralambie, G., et al. Serum zinc in athletes in training. Int J Sports Med. 1981 Aug;2 (3):135-8.
 11. Kilic, M., et al. Effect of fatiguing bicycle exercise on thyroid hormone and testosterone levels in sedentary males supplemented with oral zinc. Neuro Endocrinol Lett. 2007 Oct;28 (5):681-5.
 12. Kilic, M., et al. The effect of exhaustion exercise on thyroid hormones and testosterone levels of elite athletes receiving oral zinc. Neuro Endocrinol Lett. 2006 Feb-Apr;27(1-2):247-52.
 13. Kilic, M., et al. Effect of zinc supplementation on hematological parameters in athletes. Biol Trace Elem Res. 2004 Jul;100(1):31-8.
 14. Konig, D., et al. Zinc, iron, and magnesium status in athletes— influence on the regulation of exercise-induced stress and immune function. Exerc Immunol Rev 1998:4:2-21.
 15. Kwun, I. S., et al. Marginal zinc deficiency in rats decreases leptin expression independently of food intake and corticotrophin-releasing hormone in relation to food intake. Br J Nutr. 2007 98(3):485-9.
 16. Mahalanabis, D., et al. Randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial of the efficacy of treatment with zinc or vitamin A in infants and young children with severe acute lower respiratory infection. American Journal of Clinical Nutrition 79(3): 430-436, 2004.
 17. Mocchegiani, E., et al. Zinc, metallothioneins, and longevity—effect of zinc supplementation: zincage study. Ann NY Acad Sci. 2007 Nov;1119:129-46.
 18. Mossad, S. B. Effect of zincum gluconicum nasal gel on the duration and symptom severity of the common cold in otherwise healthy adults. QJM. 2003 Jan;96(1):35-43.
 19. Persigehl, M. Changes in the serum zinc concentration in different metabolic situations. Z Klin Chem Klin Biochem. 1974 Apr;12(4):171-5.
 20. Sazawal, S., et al. Zinc supplementation reduces the incidence of acute lower respiratory infections in infants and pre-school children: a double-blind, controlled trial. Pediatrics 102:1-5, 1998.
 21. Shankar, A.H., et al. Zinc and immune function: The biological basis of altered resistance to infection. Am J Clin Nutr 68: 447S-463S, 1998.
 22. Sprietsma, J. E. Modern diets and diseases: NO-zinc balance. Under Th1, zinc and nitrogen monoxide (NO) collectively protect against viruses, AIDS, autoimmunity, diabetes, allergies, asthma, infectious diseases, atherosclerosis and cancer. Medical Hypotheses(1999) 53(1): 6-16.
 23. Theberge, C. S. and Volpe, S. L. Effect of Zinc Depletion and Repletion on Resting Metabolic Rate and Zinc Status in Healthy Male and Female. New England American College of Sports Medicine Annual Meeting, 2003.
 24. VanLoan, M. D., et al. The effects of zinc depletion on peak force and total work of knee and shoulder extensor and flexor muscles. Int J Sport Nutr 1999:9:125-135.
 25. Wada, L. and King, J. C. Effect of low zinc intakes on basal metabolic rate, thyroid hormones and protein utilization in adult men. J Nutr. 1986 Jun;116(6):1045-53.
 26. Wichnik, A., et al. Magnesium aspartate as a cardioprotective agent and adjuvant in tocolysis with betamimetics. Animal experiments on the kinetics and calcium antagonist action of orally administered magnesium aspartate with special reference simultaneous vitamin B administration. Z Geburtshilfe Perinatol 1982:186:326-34.
Share.

Informace o autorovi

CEO www.amixnews.cz Marketing Manager Amix Nutrition Czech

Komentáře

Žádáme návštěvníky serveru amixnews.cz, aby v diskuzích či komentářích dodržovali zásady slušného chování a vyhnuli se vulgárním projevům. Redakce amixnews.cz, jakožto vlastník serveru, si vyhrazuje právo tyto příspěvky upravit či zcela vymazat.