Důležitost výživy ve sportu

0

Výživa hraje jednu ze zásadních rolí ve sportovním výkonu. Pečlivé plánování tréninkových jednotek spolu se striktním dodržováním nutričního plánu jsou klíčové body pro dosažení maximálních tréninkových limitů.

Důležitost výživy ve sportu

Sportovní výživa je klíčový element v rozvoji sportovního výkonu. Nicméně pro dosažení maximálních výkonů musí jit sportovní výživa ruku v ruce s tréninkovým plánem. Správné nastavení těchto složek pak markantně  přispívá ke zvýšení sportovního výkonu.

Sportovní výživa + tréninkový plán = maximální sportovní výkon

Každá sportovní disciplína má své specifické požadavky na složení a obsah produktu a proto Amix Nutrition nabízí obrovskou šálu výrobků pro celou řadu sportů. Přes fitness, vzpírání až po triatlon, cyklistiku nebo kanoistiku.

» Je třeba rozlišovat, že každý jednotlivý sport  má odlišné nutriční potřeby v závislosti na jeho intenzitě a době trvání. »

Sportovní výživa by neměla jen zásobovat jednotlivé svalové buňky, ale také pokrýt jejich nároky v případě fyzického výkonu. Amix Nutrition vyvinul a stále vyvíjí specifické produkty pro různé potřeby – jednotlivé sporty i pro maximální výkon při soutěži.

Nabízíme širokou škálu doplňků pro anaerobní i aerobní sporty. Od základních , jako jsou proteiny, které podporují růst a udržení svalové hmoty až  glutamin pro regeneraci a správnou funkci imunitního systému. Dále pak pokročilejší produkty jako je M.A.P nebo Vitargo, které které vyhledávají především pokročilejší a profesionální sportovci.

Přiznáváme, že nalézt požadovaný produkt v rozsáhlé nabídce naší značky může být trochu oříšek. Z tohoto důvodu jsou tu naši specialisté, kteří Vám pomohou vybrat produkt právě pro Vás a přitom ušetřit v případě výběru nevhodného produktu.

Rozdíly ve sportovní suplementaci

Pokud provádíme sportovní výkon s určitou intenzitou nebo délkou, náš organismus se musí na novou situaci a zátěž adaptovat..

Nároky organismu procházejí znatelnou změnou, a proto je třeba tento deficit pokrýt vyšším příjmem bílkovin, sacharidů, elektrolytů a vody pro udržení rovnováhy a zahájení regenerace. (obnova poškozených svalových vláken či doplnění glykogenu ve svalech.)

Při anaerobních vysoce intenzivních sportech jako je vzpírání, sprint a další podobné sporty klademe důraz na zásobení a obnovu energie ve svalech (kreatin) a udržení svalové hmoty (proteiny). Na druhé straně, v případě aerobních sportů jako je cyklistika, běh, atd. potřebujeme produkty pro regeneraci a obnovu glykogenu ve svalech.

» Při navrhování jídelníčku pro sportovce musíme brát v úvahu jejich kalorický výdaj, jejich nutriční potřeby a stravu podle jejich pracovního zatížení ».

Ve vytrvalostních sportech jsou odlišné požadavky na výživu než u sportů silových. Tréninková vytrvalostní jednotka určitého trvání vyžaduje až 55-60% celkově přijaté energie a tak je potřeba přijmout sacharidy před tréninkem i během tréninkové aktivity.

U silových sportů by se měla konzumace bílkovin zvýšit o 15-20% nad běžný průměr. Nesportující člověk by měl  denně přijmout 0.75g – 1g bílkovin na kilogram tělesné váhy. Silový sportovec však potřebuje pro pokrytí silového výkonu od 1g – 1.5g bílkovin/kg tělesné váhy.

Denní množství přijatých makronutrientů, nejen u sportovců, je závislé na váze, pohlaví, věku a sportovní aktivitě. Z předchozího textu je zřejmé, na kolik je důležité přizpůsobit naše nutriční potřeby dle sportu, kterému se věnujeme.

Slovo na závěr

Nepodceňujte výběr nutričního poradce, který Vám může nejen pomoci zvýšit Váš sportovní výkon, ale také rapidně zhoršit. Zjistěte si jeho předchozí zkušenosti a reference. Dietní plán, který platí pro Vašeho tréninkového partnera, nemusí fungovat na Vás.

Share.

Informace o autorovi

CEO www.amixnews.cz Marketing Manager Amix Nutrition Czech

Komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Žádáme návštěvníky serveru amixnews.cz, aby v diskuzích či komentářích dodržovali zásady slušného chování a vyhnuli se vulgárním projevům. Redakce amixnews.cz, jakožto vlastník serveru, si vyhrazuje právo tyto příspěvky upravit či zcela vymazat.