Působení stresu na výkonnost sportovce

0

Kortizol patří mezi nejúčinnější hormony ze skupiny glukokortikoidů. Jeho primárním úkolem je pomoci organismu vyrovnávat se s nadměrným stresem či zátěžovou situací po psychické, ale i fyzické stránce. Dále nepřímo ovlivňuje metabolismus tuků působením na adrenalinové, noradrenalinové či katabolické regulátory. Pro správnou funkci hormonálního systému v lidském organismu je třeba přesné souhry všech orgánů s vnitřní sekrecí.  Činnost jednoho orgánu přímo či nepřímo ovlivňuje činnost dalších orgánů. Příliš vysoké hladiny jednoho hormonu mají za následek řetězovou reakci a změny v hladinách ostatních hormonů.  

Působení stresu na výkonnost sportovce

Často se mluví o zvýšené hladině kortizolu (stresového hormonu) a její negativní působení na regeneraci a sportovní výkon. Málokde se však dočtete, jaký vliv na organismus má opačný extrém.

Příliš nízká hladina kortizolu může znamenat, že tělo je až příliš vyčerpané na to, aby mohlo tento stresový hormon vůbec vylučovat. Odborně se tomu říká adrenokortikální insuficience neboli nedostatečná funkce nadledvin, která může vést až k totálnímu selhání (Addisonova choroba).

Hormony vylučované nadledvinkami můžeme rozdělit na dvě skupiny:

 1. hormony produkované dření nadledvin (medulla) – adrenalin a noradrenalin (silné a rychle fungující neurotransmitery často označované jako hormony pro “boj nebo útěk”)
 2. hormony produkované jejich kůrou (cortex) – aldosteron, kortizol a kortizon (pomalu, ale déle působící hormony)

Pokud je organismus přetížen stresem či vyčerpán,dochází k potlačení produkce těchto hormonů, což se může projevit těmito symptomy:

 • bolest kloubů
 • ospalost a únava
 • špatná snášenlivost chladu
 • nízký krevní tlak
 • deprese až apatie
 • sklony k zácpě
 • a mnoho dalších

K selhání funkce nadledvin přispívají především tyto 2 vlivy:

 1. Chronický a dlouze působící stres, obvykle z několika zdrojů – včetně psychologického, fyziologického nebo emočního.
 2. Nedostatek živin nezbytných pro zdravou funkci nadledvin a produkci hormonů – obvykle v důsledku striktní diety a kalorického omezení ve spojení s vyčerpávajícím tréninkovým plánem.

Mírné vyčerpání nadledvin je celkem běžné, zejména u intenzivně trénujících sportovců, které lze snadno napravit odpočinkem či regeneračními procesy (sauna, masáže, relaxace). Těžké poškození (vyčerpání) nadledvinek, které se projevuje nedostatečnou regeneraci, stálým extrémním vyčerpáním, nárůstem hmotnosti, nespavostí či nízkou hladinou cukru v krvi, nelze “opravit” několika dny tréninkového volna nebo vyšším kalorickým příjmem.

Chronické poškození nadledvin je diagnostikováno jako neschopnost organismu vyrovnat se s jakoukoliv úrovní či druhem stresu. V tomto případě vaše nadledviny nedokáží produkovat kortizol potřebný pro boj proti stresu. Kortizol je dokonce nutný pro základní fungování mozku (bdělost či vědomí).

The Cortisol Blocker´s je prémiový produkt založený na unikátní kombinaci světově známého fosfolipidu fosfatidylserinu a extraktu rostliny bakopy drobnolisté. Bakopa drobnolistá podporuje centrální nervový systém, paměťové a mozkové tonikum, pozitivně ovlivňuje hippocampus.

Produkt je navíc obohacen o L-Tyrosin, L-Tryptofan, Alfa-lipoovou kyselinu a vitamín B6, který mimo jiné přispívá k normální funkci nervového systému, pomáhá k správnému metabolismu bílkovin a glykogenu, snižuje únavu, vyčerpanost a přispívá k regulaci hormonální aktivity.  Více informací o produktu.

Chronické poškození nadledvin lze napravit avšak to může trvat i několik měsíců!

V případě, že se profesionální sportovec dostane do stavu chronického poškození nadledvin, zpravidla to pro něj znamená přerušení a v některých případech dokonce i konec sportovní kariéry.

Proto je regenerace a odpočinek nutná součást tréninkového plánu. Je striktně důležité sledovat psychologické i fyziologické reakce organismu na stravu, trénink i běžný stres – buď sám nebo s trenérem. Nepřehlížet i malé náznaky přetrénování. Jedině tím můžete předejít stavu totálního vyčerpání a předčasného ukončení kariéry, ať už Vás nebo Vašeho svěřence.

Zdroje:

 1. https://cs.wikipedia.org/wiki/Kortizol
 2. http://www.edukafarm.cz/data/soubory//casopisy/Biotherapeutics%202-2018/10%20Stres%20Kortizol.pdf
 3. https://cs.wikipedia.org/wiki/Nadledvina
Share.

Informace o autorovi

CEO www.amixnews.cz Marketing Manager Amix Nutrition Czech

Komentáře

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Žádáme návštěvníky serveru amixnews.cz, aby v diskuzích či komentářích dodržovali zásady slušného chování a vyhnuli se vulgárním projevům. Redakce amixnews.cz, jakožto vlastník serveru, si vyhrazuje právo tyto příspěvky upravit či zcela vymazat.